Románia kivégzett diktátora még mindig népszerű
Egy romániai közvélemény-kutatás során a legtöbben arra szavaztak, hogy az 1989-ben kivégzett egykori diktátor, Nicolae Ceausescu volt Románia legjobb államelnöke.
Egy romániai közvélemény-kutatás során a legtöbben arra szavaztak, hogy az 1989-ben kivégzett egykori diktátor, Nicolae Ceausescu volt Románia legjobb államelnöke.
A kommunizmus iránti nosztalgiát vizsgálták Romániában, melynek eredményeképp a válaszadók 69 százaléka mondta azt, hogy az emberek ma is megválasztanák Ceausescut államfőnek.
Sejthető volt-e az 1989-es fordulat a rendszerváltás előestéjén a keleti blokk országaiban? Mit gondoltak 1988-ban az állampártok vezetői, hova vezetnek a folyamatos engedmények és a reformok? Megnéztük, merre haladtak a közép- és kelet-európai szocialista országok 25 éve, amikor a rendszerváltás már a levegőben volt.
Meghalt Bukarest leglátogatottabb látványosságának, a jelenleg a parlament által használt Nép Házának a tervezője, Anca Petrescu - közölte csütörtökön a román sajtó.
Megnyílt kedden a dél-romániai Targovistében az a múzeummá alakított katonai laktanya, ahol 1989-ben egy rögtönítélő bíróság döntése nyomán kivégezték Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátort és nejét.
Nyolc hónappal a jövő évi választás előtt a magyar kormány bejelentette: visszafizette az IMF-hitelt. A történelemben volt már ilyen. Az akkori bejelentésből idézünk.
A Német Szövetségi Köztársaság (NSZK) több mint egymilliárd márkát fizetett 1968 és 1989 között a Ceausescu vezette kommunista Romániának azért, hogy jóváhagyja az erdélyi szászok és a bánsági svábok kitelepedését - írta hétvégi számában a Jurnalul National című román lap a német közszolgálati rádió riportját ismertetve.
Úgy építkezünk, mint Ceaușescu, és közben nagyon-nagyon utáljuk a kommunizmust. Főleg azért, mert elég bonyolult dolog volt, mi meg egyszerűnek szeretjük a világot.
1988-ban még nem Nyirő-hamvakat csempésztünk. Hol voltak akkor azok, akik ma ezt teszik?
A volt román diktátor, Nicolae Ceausescu fia pert vesztett egy bukaresti színházzal szemben, amely bemutatta szülei huszonkét évvel ezelőtti kivégzésének történetét.
Az Adevărul című romániai lap előkereste a volt kommunista diktátor bizonyítványait és iskolai anyakönyvét.
Marilena Murariu festményein egy harmadik típusú női szerepben látható Elena Ceausescu: a ledér, könnyűvérű, ruháit...
Szerény becslések szerint is több százra rúgott azoknak a kiskorúaknak a száma, akiket a kommunizmus éveiben beszervezett és besúgásra kényszerített a Szekuritáté - írja az erdélyi Krónika. A lap több olyan erdélyi magyart is megszólaltatott, akit gyerekként „rontott meg” a 21 évvel ezelőtt megbuktatott romániai diktatúra titkosszolgálata.
Kevesen tudják, hogy székely asszony pesztrálta az egykori kommunista diktátor, Nicolae Ceausescu gyermekeit, ugyanakkor az öttagú család tagjai, szintén székelyföldi szakácsnőik révén, sokáig magyar konyhán éltek - írja az erdélyi Krónika című lap.
Megvan a DNS-vizsgálatok eredménye, mely azt igazolja, hogy a volt román kommunista diktátor nyugszik a bukaresti temetőben.
Kihantolták szerdán reggel Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátor és felesége, Elena Ceausescu földi maradványait azokból a sírokból, amelyekről úgy hiszik, hogy huszonegy évvel ezelőtt titokban ide temették el őket - derült ki a román média híreiből.
Könnyekre fakadt húsz évvel ezelőtti kivégzésekor Nicolae Ceausescu román diktátor - állítja az akkori események több főszereplője is.
Röpke három óra alatt négyszáz fácánt lőtt le élete utolsó vadászatán Nicolae Ceausescu volt román kommunista diktátor, akivel két hét múlva az 1989-es forradalom eseményei nyomán szintén puskagolyóval végeztek.